Blogi

Lue tarinoita kuvauksien takaa ja inspiroidu ihanista kuvaushetkistä.

Lea Björn, valokuvaajan blogi
Hääkuvaus Lea Björn Hääkuvaus Lea Björn

Iloiset elokuun häät Helsingissä | NJK Björkholmen

Näiden kahden upeaa hääpäivää vietettiin elokuussa tuulisessa Helsingissä. Olin varautunut sääennusteen mukaan sadetakilla ja sateenvarjoilla, mutta saatiinkin upea kesäpäivä! Tuuli tosin oli varmaan kovin mitä olen Suomessa kokenut, ja tämä myös näkyy vihkimisessä otetuissa kuvissa. Vihkiminenkin kuitenkin rohkeasti pidettiin ulkona säällä kuin säällä!

Lue lisää
Rippikuvaus Lea Björn Rippikuvaus Lea Björn

Rippikuvaus Orimattilassa

Nämä rippikuvat kuvattiin elokuun alussa Orimattilassa asiakkaan pihapiirissä. Näin kuviin saatiin mukaan tärkeä ja oman näköinen miljöö, eikä siirtymisiinkään mennyt juhlapäivästä aikaa.

Lue lisää
Hääkuvaus Lea Björn Hääkuvaus Lea Björn

Keskiaikateemaiset häät Hämeen Linnassa

Nämä häät olivat kyllä yksi mieleenpainuvimpia, mitä olen päässyt valokuvaamaan. Häissä oli nimittäin keskiaikateema! Eikä se tullut ilmi vain jossain pienissä yksityiskohdissa, vaan häät vietettiin upeassa Hämeen Linnassa. Teema oli huomioitu myös niin hääparin kuin vieraidenkin pukeutumisessa! <3

Lue lisää
Parikuvaus Lea Björn Parikuvaus Lea Björn

Parikuvaus Suomenlinnassa

Suomenlinnan ainutlaatuiset maisemat ja ihana pariskunta kesäillan seikkailulla. Ei tiukkaa suunnitelmaa eikä kiireistä aikataulua. Tunnelmallisia hetkiä ja ainutlaatuinen elämys meille kaikille.

Pitkään säät ja pari muutakaan asiaa eivät ihan olleet meidän puolella näitä kuvauksia suunnitellessa, mutta onneksi lopulta päätettiin lähteä.

Lue lisää
Hääkuvaus Lea Björn Hääkuvaus Lea Björn

Paljonko hääkuvaukselle pitäisi varata aikaa?

Sain ottaa tämän ihanan parin hääkuvat eräänä huhtikuisena perjantaina. He viettivät häitä pienimuotoisesti, joten ilta-auringon aikaan juhlat olivat jo ohi ja meillä oli vielä reilusti aikaa potrettikuvauksille. Ihan parasta, kun pääsee ottamaan hääkuvia kaikessa rauhassa! Meille sattui vielä todella upea aurinkoinen kevätilta! Kuvaukset kuitenkin aloitettiin parin kotona, jotta saimme myös kissat houkuteltua mukaan joihinkin kuviin. <3

Lue lisää